Božia a ľudská múdrosť

Autor: Ján Slančík | 8.11.2011 o 8:00 | (upravené 8.11.2011 o 8:52) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  756x

V jednom u predošlých článkov som citoval verš, kde Božie Slovo nabáda k tomu, aby sme žili na tomto svete okrem iného „rozumne". Čo to znamená? Musíme kvôli tomu vyštudovať pár vysokých škôl, najlepšie teologických? Alebo prijímať všetko, čo hovorí veda, vedci tohto sveta? Pre odpoveď je najlepšie pozrieť sa opäť do Božieho Slova. Ono sa vždy tak dokonale dopĺňa a vysvetľuje čo bolo inde iba načrtnuté.

Kto je asi najmúdrejší človek spomínaný v Biblii? Okrem Pána Ježiša. Šalamún. Pre súvislosť spomeniem príbeh o počiatkoch jeho múdrosti:

1. Kráľov 3:5-10 V Gibeone sa ukázal Hospodin Šalamúnovi vo sne v noci, a Boh riekol: Žiadaj si, čo ti mám dať. A Šalamún povedal: ... daj teda svojmu služobníkovi poslušné srdce rozumné, aby súdil tvoj ľud a aby vedel rozoznať medzi dobrým a zlým; lebo kto bude môcť súdiť tento tvoj ľud tak mnohý?! A ľúbilo sa to Pánovi, že Šalamún žiadal tú vec.

Myslíte, že bol Šalamún predtým nevzdelaný? Kdeže, dostalo sa mu vzdelania ako sa na kráľovského syna patrí. Šalamún nebol bojovník ako niektorí jeho bratia, bol to učený človek. A predsa vidí, že táto ľudská múdrosť mu nestačí a že existuje niečo viac. Bohu sa prosba Šalamúna veľmi páčila a dal mu aj všetko ostatné, čo si vôbec nepýtal a pred čím uprednostnil múdrosť.

Verím tomu, že všetci dobre vieme, odkiaľ môžeme a máme čerpať takúto múdrosť. Nemusíme čakať na nejakú ponuku vo sne, ako sa stalo Šalamúnovi. Boh k človeku hovorí mnohými spôsobmi. V prvom rade cez svoje Slovo - Bibliu, kde môžeme neustále nachádzať zdroj Božej múdrosti. Usmernenia do každej životnej situácie, kde máme na výber. Buď sa zachováme podľa svojej telesnej múdrosti, alebo poslúchneme to, čo chce od nás Boh, ktorého voláme naším Pánom. Môžete hádať, ktoré riešenie je jednoduchšie a pre telo príjemnejšie. A môžete hádať, ktoré riešenie je správne z Božieho pohľadu.

1. Korintským 3:19  Pretože múdrosť tohto sveta je bláznovstvom u Boha.

Cesta s Pánom Bohom nie je nikdy jednoduchá. Pamätajme, že sme na tomto svete, ale nie sme z tohto sveta... (Ján 17:11-16)  Nikde nám nezasľúbil, že budeme mať jednoduchý život a všetky nepríjemnosti a ťažkosti sa nám budú vyhýbať. To veru nie. Naše životy majú byť diametrálne odlišné od životov ľudí okolo nás. A veľmi pravdepodobne prídu reakcie.

Pamätáte, čo si to vlastne Šalamún pýtal? ... poslušné srdce rozumné... Nielen „srdce rozumné". Nestačí samotná múdrosť. Vidíme to všade okolo seba. Nikdy nebolo viac právnikov ako teraz. Taká znalosť zákonov. Ale dodržiavajú sa tieto zákony? Nestačí iba vedieť, čo mám robiť. Aj príklad Šalamúna nám môže slúžiť ako výstražný príklad, čo sa stane, keď nebudeme plniť to, čo vieme, že plniť máme. V 5. Moj. 17:16-17 čítame, že Izraelský kráľ nemal mať veľa koní, žien a bohatstva. A Šalamún práve na tomto padol. Vedel, ale nekonal tak. Aj napriek svojej obrovskej múdrosti získanej zhora dopadol zle. Pretože sa ňou v určitých oblastiach neriadil. Aj tu platí, že máme dať Bohu celé svoje srdce, nie si nechať čo len malú časť.

Podľa čoho riadime svoje rozhodnutia? Uprednostníme to, čo je príjemnejšie, alebo to, čo je lepšie? Premieta sa Božia múdrosť do nášho konania?

Jakub 1:22  A buďte činiteľmi slova a nie len poslucháčmi, ktorí klamú sami seba falošným rozumovaním.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?