Čo hovorí história?

Autor: Ján Slančík | 11.8.2011 o 10:10 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  1057x

Mnoho ľudí dnes tvrdí, že Ježiš pravdepodobne vôbec neexistoval. Tvrdia, že Jeho existenciu potvrdzujú iba evanjeliá v Biblii a nič viac. To ale nie je pravda, existenciu Ježiša Krista potvrdzujú mnohé iné historické spisy (nielen kresťanské).

Sekulárne autority (nekresťanské)

Fakt, že väčšinou boli odporcami kresťanstva, z nich robí zvlášť vierohodných svedkov, pretože priznaním historickosti udalostí obklopujúcich tohto náboženského vodcu a jeho učeníkov, ktorými pohŕdali, nemohli získať vôbec nič.

Cornelius Tacitus

„...pôvodca tohto mena Kristus bol za vlády Tiberiovej prokurátorom Pontiom Pilátom popravený." (Tacitus, Letopisy, 15.44, 434)

Lukianos zo Samostaty

„Kresťania... dosiaľ uctievajú toho veľkého človeka, ktorý bol v Palestíne pribitý na kríž za to, že uviedol do života ten nový kult..." (Lukianos, O bohoch a ľuďoch, O Peregrínovej smrti, 11-13, 22-26)

Suetonius

„Židov vypudil z Ríma, pretože tam z podnecovania Chréstovho vytrvale robili nepokoje" (Suetonius, ŽDC 24.4, 261-262)

Plínius mladší

Napísal, že „prinútil kresťanov, aby sa pomodlili pred Trajánovou sochou". Plínius ďalej uvádza, že „okrem toho preklínali Krista, pretože sa hovorí, že žiadneho skutočného kresťana nie je možné k ničomu z toho prinútiť."

Tallus

„Vo svojej tretej knihe dejín vysvetľuje Tallus túto tmu ako zatmenie Slnka - čo podľa mňa nemá svoje opodstatnenie." (Július Africanus, Chronography, 18.1)

Táto zmienka ukazuje, že nekresťania dobre poznali správu o tme, ktorá sa rozprestrela nad krajinou pri Kristovom ukrižovaní, a žiadali racionálne vysvetlenie. Tallus nepochyboval, že Ježiš bol ukrižovaný a že v tom čase nastal zvláštny jav, ktorý vyžadoval vysvetlenie. Sám sa zaoberal rôznymi interpretáciami tejto udalosti, ale nespochybňoval základné fakty.

Flegon

„Za vlády Tiberia nastalo zatmenie Slnka v období splnu Mesiaca" (Július Africanus, Chronography, 18.1)

Mara Bar-Serapion

„...čo získali Židia odsúdením svojho múdreho kráľa? Hneď nato sa ich kráľovstvo rozpadlo...Ani múdry kráľ nezomrel navždy, žil ďalej v učení, ktoré zanechal." (British Museum, sýrsky rukopis, dodatok 14, 658, citovaný Habermasom, HJ, 200)

Židovské zmienky

Podobne, ako zmienky sekulárnych autorov, aj narážky zo starovekých židovských zdrojov sú nepriateľské voči zakladateľovi kresťanstva, jeho nasledovníkom a viere. Práve preto je  potvrdenie udalostí z Ježišovho života hodnotným svedectvom o historickosti týchto udalostí.

Talmud

„...v podvečer, v deň Paschy, bol Ješu povesený..." (Sanhedrin 43a, t. Sanh. 10:11, y. Sanh. 7:12, Tg. Ester 7,9)

 

Tiež tu potvrdzuje Ježišove zázraky (pozri b. Sanh. 107b; t. Sanh. 11,5 ; b. Sabb. 104b.; b. Sota 47a), ale pokúša sa ich vysvetliť ako dielo kúzelníka či mága, o čom sa dočítame

aj v evanjeliách (Mk 3, 22 ; Mt 9,34 ; 12, 24).

 

A iné zmienky - učeníci, narodenie „ben Pantera",

Josephus Flavius

„V tom čase žil Ježiš, múdry muž..., lebo konal obdivuhodné skutky. Bol učiteľom ľudí, ktorí s radosťou prijímali pravdu. Priťahoval množstvo Židov aj pohanov. ... a keď ho Pilát na návrh popredných mužov medzi nami odsúdil na kríž, tí, čo ho spočiatku milovali, ho neopustili... Spoločenstvo kresťanov, pomenovaných po ňom, nevyhynulo dodnes." (Josephus, Starožitnostsi, XVIII 3.3)

Vynechané boli miesta, ktoré boli označené ako podvrh pri prepise.

„Annáš... zvolal teda veľradu a postavil pred ňu brata toho Ježiša zvaného Kristus, ktorý sa menoval Jakub, a ďalších. Obvinil ich, že porušujú zákon, a dal ich ukameňovať." (Josephus, ŽS, XX 9.1, Bruce, VNZ, 77)

„Nekresťanské zdroje stanovujú za nevyvrátiteľné skutočnosti najmenej tieto nasledovné: (1) Ježiš bol skutočne historickou osobou. Mohlo by vyzerať smiešne zdôrazňovať to, ale v dejinách niektorí odmietali, že Ježiš vôbec žil. Nebiblické zdroje vyvracajú takýto nezmysel. (2) Ježiš žil v Palestíne v prvom storočí nášho letopočtu. (3) Židovskí  vodcovia sa podieľali na Ježišovej smrti. (4) Ježiša ukrižovali Rimania za vlády Pontského Piláta. (5) Ježišova služba bola spojená s divmi/čarodejníctvom."(Robert Stein, JM, 49)

 

Po preskúmaní historických dôkazov o Kristovej existencii Gary Habermas poznamenáva:

„Je prekvapujúce, že len malý počet učencov tvrdí, že Ježiš nikdy nejestvoval, alebo vyjadruje silné pochybnosti o jeho živote a diele. Kedykoľvek sa taký to názor objavil, stretol sa s búrlivým protestom zo strany vedeckého sveta. Videli sme, že tieto pokusy sú takmer z každej stránky vyvrátené ranými a očitými svedectvami zaznamenanými Pavlom a inými, ako aj raným dátumom evanjelií." (Habermas, HJ, 46)

Dôkazy sú nezvratné. Ježiš medzi nami skutočne žil a konal mocné skutky, ktoré potvrdzujú dokonca aj nepriateľské, nekresťanské zdroje. Skeptici sa v otázke Ježišovej historickosti jednoducho mýlia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?